Veľká noc nie je len najväčším sviatkom kresťanov, ale aj obdobím tradícií a ľudových zvykov. Príchod jari slávime kraslicami, vajíčkami, zajačikmi, barančekmi a samozrejme aj „šibačkou“ a „oblievačkou“. Ak práve nepatríme k rastúcim zástupom tých, ktorí namiesto veľkonočných zvykov radšej ujdú do slnečného Dubaja, či na lyžovačku do Rakúska, mali by sme vedieť ako zvládnuť „šibačkovú“ etiketu ?.
PRÍPRAVA
Šibať dnes môže každý chlapec, či muž, no bez korbáča to nejde. Preto si treba „šibák“ zaobstarať včas. Tí, ktorí zdieľate tradície, si ho môžete upliesť aj sami. Zo šiestich, ôsmich, či aj z 12 prútikov. Ak to neviete, skúste YouTube, tam si návod na pletenie korbáča nájdete. Či už ho kupujete v supermarkete, alebo na trhu, vyberajte taký, ktorý je prirodzený vášmu naturelu. Starší páni šibú spravidla s menším „decentnejším“ korbáčikom, no mladí junáci sa chcú ukázať s najväčším!
Správny veľkonočný šibač však nezabúda ani na vodu, ktorej účinok po vyliatí na dámu je priam magický a symbolizuje očistu a sviežosť jari. Na dedinách sú vo zvyku smaltované, pozinkované i plastové vedrá. Pred ich použitím si overte, či je rúčka pevná, aby ste si pri manipulácii nepoliali topánky! Tam kde vedrá vody a kúpanie dievok v potoku už nie sú v móde, páni nosia menšiu fľaštičku s vodou, či plastovú striekačku. Je to praktickejšie a aj šetrnejšie k ženám. Staré kolínske a voňavky po babke radšej nechajte doma! Ich „mošus“ je priam odpudivý a už aj tak vyšli z módy. Použite radšej čistú vodu z vodovodu, ktorou nič nepokazíte.
Menší šibači a kúpači by nemali zabudnúť ani na taštičku, či košík na vajíčka a sladkosti. „Tradičným“ igelitkám s logom hypermarketu sa radšej vyhnite, najmä v kombinácii s oblekom, či tesilákmi na puky vyzerajú až desivo smiešne ?
Ženy a dievčatá očakávajúce polievačov by mali doma poupratať, gazdinky napečú a navaria, tie menej zdatné aspoň nakúpia pečivo a zákusky. Aj keď to môže vyznieť staromódne, ručne maľovanými kraslicami, bahniatkami, zajačikmi, či už z trhu, alebo vlastnými výrobkami nič nepokazíte. Veľkonočná výzdoba domu i dvora sú vždy zaujímavou inšpiráciou i potešením pre vašich návštevníkov. A samozrejme pripraviť si musíte i odmenu pre šibačov a polievačov, nech sú to klasické farbené varené vajíčka, alebo ich čokoládové variácie pre menších.
OBLEČENIE
Veľká Noc je u nás najvýznamnejším kresťanským sviatkom a tomu zodpovedá aj oblečenie šibačov i oblievaných diev a žien.
Kedy inokedy, ak nie teraz by mali byť páni slušne a elegantne oblečení. Najlepšie v obleku, prípadne aspoň v saku a nohaviciach, alebo v slušivej košeli s kravatou, či motýlikom. Tenisky by sme mali tentokrát vymeniť za koženú pánsku obuv (vychádzkovú, či slávnostnú). Na vidieku je tradičný kroj vítaný a šuhaji by nemali zabudnúť ani na klobúčik.
Dámy a dievčatá by sa na príchod šibačov a kúpačov mali vystrojiť do najkrajšieho čo doma majú. Nezabúdajme však ani na praktickosť odevu, ktorý musí čeliť prudkým náporom vody, či švihu korbáča. Ideálnym odevom sú jednoduchšie šaty bez rukávov s kratším strihom, či blúzky, topy a sukne, ktoré sa dajú ľahko prezliecť a vysušiť. Aj líčenie je vhodnejšie zvoliť vodeodolné, aby ste po každom oblievačovi nemuseli stáť opäť pred zrkadlom…
AKO TO (NE)UROBIŤ?
Sú len dve možnosti, ako na to: „Na burana“ alebo „na džentlmena“.
Tá prvá je invazívna. Nesmiete nič podceniť, musíte byť rýchli a nekompromisní! Zazvoniť, zaklopať a po otvorení bez váhania vyliať vedro vody na prvú ženu na rane a šibať od vnučky až po babku všetko čo má sukňu a dlhé vlasy. Odporúča sa najmä na írečitom slovenskom vidieku a ideálna je v kombinácii s vyťahovaním diev na dvor a hádzaním do potoka?.
Druhá verzia je decentnejšia. Pravý džentlmen nikdy neprichádza neohlásený a svoju zamýšľanú návštevu vopred oznámi panej domu. Pri príchode do príbytku sa slušne pozdraví a požiada prítomné ženy a dievčatá o povolenie ich slušne ovlažiť malou dávkou čistej vody. Ideálne na neodeté časti tela (ruky, nohy, či krk), okrem tváre, aby sme im nerozmazali mejkap. Aj so šibaním by sme mali byť miernejší a dámy len nežne „poplácať“ po stehnách či nohách, tak aby ich náš švih ani len trochu nezabolel! Pri šibaní, či polievaní môžeme vysloviť aj pár tradičných vinšov, riekaniek, či rýmovačiek. Ak ich nepoznáme, tak sa aspoň nejaký ten „šibi-ryby“ naučíme!
Domáca hostiteľka na oplátku šibačov a kúpačov odmení vajíčkami. Menších aj sladkosťami, či malou finančnou úplatou (ak je to u vás zvykom). Dievčatá by si mali pripraviť farebné stužky a každému šibačovi jednu stuhu priviazať na špičku korbáča, aby tie ďalšie videli, koľké už stihol vyšibať. Dobré gazdinky nezabúdajú aj na občerstvenie a slávnostné pohostenie. Údené mäso a zemiakový šalát na veľkonočnom stole nesmú chýbať, rovnako ako aj chlebíčky, vajíčka, zákusky a koláče. Ak je šibač, či kúpač plnoletý a práve neprišiel autom, ponúknite ho aj štamperlíkom domácej, či dobrým vínkom. Deťom ale alkohol nikdy nenúkajte, ani výnimočne!
Šibači by nemali na návšteve zbytočne dlho vysedávať. Jednak sa patrí „uvoľniť“ miesto druhým a treba stihnúť popolievať aj ďalšie ženy a dievčatá.
Šibi ryby, mastné ryby ?