Plesy a iné „katastrofy“. Ako zvládnuť vrcholnú spoločenskú akciu roka bez faux pas.

Sezóna plesov a bálov je tu a s ňou aj každoročné starosti i radosti z nadchádzajúcej spoločenskej udalosti. Ples môže mať mnohé podoby závisiace od toho, kto ho organizuje. Môžu to byť rôzne združenia, spolky, firmy, či organizácie a jeho úrovni by sme sa mali vedieť dostatočne prispôsobiť svojím oblečením, správaním sa i prístupom k príprave naň. Inak sa z hviezdy spoločenského večera môže stať razom „plesová katastrofa“ a váš nevkus, absenciu taktu a etikety i tanečné „kreácie“ budú plesoví hostia ešte dlho rozoberať…

Ples je v našich končinách považovaný stále za vrcholnú spoločenskú udalosť a okrem toho, že sa so svojou „polovičkou“ dobre zabavíme, ide aj o príležitosť nadviazať nové spoločenské, ale i pracovné a obchodné kontakty. Ak teda už vieme, na aký ples ideme, mali by sme si najskôr zaobstarať vhodné spoločenské oblečenie.

Kým na „dedinský“ ples hasičov nám postačí štandardná garderóba z našej skrine, na vychýrený viedenský Opernball, ktorý je právom označovaný za „ples plesov“, sa musíme vystrojiť naozaj na najvyššej úrovni! Aj preto je azda najdôležitejšie pripraviť sa podľa toho, kto a na aký ples nás pozýva (resp. sme si zakúpili vstupenky).

AKO ZVOLIŤ DRESS CODE?

Pozvánka na ples vyššej úrovne by mala obsahovať aj informáciu o požadovanom „dress code“, čiže stupni predpísaného oblečenia. Štandardom je v takýchto prípadoch „Black Tie“, čo si mylne niektorí prekladajú ako čiernu kravatu, v skutočnosti sa však myslí na motýlika. Aj to rýdzo čierneho (!) a nie kadejakých pestrých tónov. V našich podmienkach tomuto stupňu odievania vravíme „smoking“, čo pre dámy znamená veľkú večernú toaletu (dlhú plesovú róbu). Páni si obliekajú čierne jednoradové alebo dvojradové „tuxedo“ (smokingové sako) s lesklou krojenou, alebo šálovou klopou, čierne smokingové nohavice s lampasovými pásmi na bokoch. Nohavice sú bez opasku, často doplnené o čiernu šerpu. Smoking dopĺňa striktne čierny hodvábny motýlik, ideálne ručne viazaný. Topánky sú šnurovacie z lakovanej kože (lakovky), najlepšie šité z jedného kusu kože. Ponožky sú vždy čierne. Smokingová košeľa je biela bez vzorov, ideálne manžetová. Menej vhodný je tzv. „stojáčik“ – stojatý golier so zalomenými koncami, ktorý sa nosí k fraku.

Dámy môžu voliť medzi klasikou, či modernou. Vždy však platí, že veľká večerná toaleta im siaha až po členky. „Koktejlky“ – krátke spoločenské šaty nad kolená sú neprípustné faux pas! Podľa možností vynechajte šaty čisto bielej farby, ktoré sú vhodné skôr pre nevesty, prípadne pre mladé debutantky plesu. Pás by mal byť čo najužší a sukňa naopak, čo najširšia. Šaty môžu byť s ramienkami i bez ramienok. Ak sú bez, vhodné je obliecť si dlhé rukavice až po oblasť bicepsov. Často si dámy obliekajú aj bolero, aby im na chrbát a obnažené ramená nebola zima.

Na plesy si dámy môžu dovoliť lesklejšie a trblietavejšie materiály. Strih, farba či fazóna modelu je na výbere dámy. Samozrejme je vhodné, ak sledujeme aj módne trendy a nosíme to, čo nám skutočne pristane, najmä tvaru našej postavy. Dámy nosia na plesy aj kabelky. Ale tu pozor, vyberáme menšie, tzv. listové na ramienku, či len tak do ruky. Kabelka by mala ladiť s iným doplnkom, či s topánkami. Šperky a make up by mali byť primerané. Ak sú šaty odvážne a pestrejšie, šperková výzdoba a líčenie sú skromnejšie. A naopak, solídne a menej vyzývavý model šiat výborne oživia kreatívnejší účes, make up a šperky. Páni by mali dbať na čistotu obuvi, ako aj na dokonalé oholenie, či úpravu fúzov a brady.

Ak na pozvánke údaj o dress code chýba, či navštevujeme menej honosný ples, nič nepokazíme najrozšírenejším formálnym odevom – tmavým oblekom (dress code: „Dark Suit/tmavý oblek“). Páni by mali voliť výsostne čierny, alebo tmavomodrý oblek, bielu košeľu (ideálne s manžetovými gombíkmi), tmavšiu (slávnostnú) kravatu, či motýlika, čierne ponožky a čiernu koženú obuv (vzor „oxford“) s tenkou najlepšie koženou podrážkou. Oblek si môžeme vyzdobiť bielou hodvábnou vreckovkou umiestnenou v ľavom náprsnom vrecku saka.

Dámy si k tomuto dress code obliekajú dlhé spoločenské šaty, prípadne i veľkú večernú toaletu s pančuškami (!) a lodičkami na vysokom podpätku ideálne s uzavretou špičkou.

Najvyšším stupňom odievania na plesy je „white tie“, čiže po našom „frak“ s bielym motýlikom. Pre dámy sa v tomto prípade oproti „black tie“ nič nemení, obliecť si musia veľkú večernú toaletu. Tento typ odevu však v našich podmienkach prakticky zanikol a páni ho využijú len veľmi zriedkavo, napríklad na bratislavský Ples v opere, či viedenský Opernball, prípadne na diplomatické spoločenské podujatia na najvyššej protokolárnej úrovni.

ČO SI NA PLES RADŠEJ NIKDY NEOBLIECŤ?

Páni

  • Farebné motýliky a pásové šerpy rovnakej farby ako partnerkine šaty. Je to prežitok na úrovni 90-tych rokov minulého tisícročia!
  • Farebné, vzorované košele. Na ples si páni vždy obliekajú jedine bielu košeľu!
  • Button down košle (s goliermi zapnutými na gombíky). Takéto košele sa hodia na neformálne príležitosti a nosia sa zásadne bez kravaty.
  • Svetlé kravaty, prípadne kravaty s potlačou postavičiek, reklamných vzorov a pod. Na plesy nepatria, žlté, ružové, či bledomodré kravaty. Slávnostné podujatia vyžadujú farby tmavších odtieňov.
  • Klasické biele tielko. Je hotovou katastrofou ak si páni oblečú biele vykrojené tielko pod košeľu. Biela látka košele vždy presvitá, preto si zadovážte tzv. „neviditeľné“ tielko, či tričko telovej farby, ktoré dostanete v lepšom pánskom butiku. Alternatívou môže byť ešte biele tričko, či tielko s úzkym otvorom na krku a rozšírenými ramienkami, ktoré pod bielou košeľou „nekričia“.
  • Hnedé, béžové, alebo biele topánky, vychádzkovú obuv. K smokingu či tmavému obleku nosíme vždy len čierne kožené topánky s tenkou podrážkou!

Dámy

  • Sandále. Lodičky by mali mať správne vždy uzavretú špičku. Otvorené môžu byť len v strednej časti, alebo na päte.
  • Kokltejlky, krátke šaty nad kolená, ktoré na tak vysokú spoločenskú udalosť, akou je ples, vonkoncom nepatria!
  • Veľkú kabelku, či dokonca igelitku (na lodičky). Nákupné tašky si nechajte na shopping :- ). K plesu patria malé (listové) kabelky, ideálne ladiace s materiálom a farbou šatov, či lodičiek. Na prenos lodičiek na prezutie si zoberte elegantnejšiu tašku z kože, či tmavej látky najlepšie čiernej farby.
  • Bižutériu nikdy nemiešajte s pravými šperkami. Buď jedno, alebo druhé!
  • Hodinky. Tie na dámsku ruku na plese nepatria…
  • Prstene na plesových rukavičkách. Tie by mali zostať pod nimi. Náramok si ale na rukavičku môžu dámy obliecť.

Vetrovku, či zimnú bundu. Tento odev si nechajte na lyžovačku, alebo na nákup v samoobsluhe. Ako vrchný odev zvoľte kvalitný vlnený kabát, či kožuch. Nie je nič trápnejšie, ako sa zjaviť v bunde natiahnutej na plesovú róbu.

PRÍCHOD NA PLES

Základnou filozofiou plesov je, že ide o „párovú“ spoločenskú udalosť. Nikdy teda na ples nemôžeme prísť bez partnera. Ak ho nemáme, zavoláme si priateľa(-ku), známeho(-u), či brata/sestru, prípadne (dospelého) syna/dcéru.

Na ples nemusíme prísť presne, no určite by sme nemali zmeškať úvodný tanec predtanečníkov, ktorý ku každému lepšiemu plesu patrí. Ak tam tento program chýba, príchod si naplánujeme najneskôr na termín podávania večere, ktorej predchádza slávnostný prípitok hostiteľa/organizátora plesu.

Pri vchode do budovy páni uprednostnia partnerku a rovnako džentlmensky by mali svojej polovičke pomôcť s vyzliekaním kabáta. K príchodom na plesy už tradične patrí aj „rituál“ prezúvania dámskej časti osadenstva. Máloktorá žena sa na ples dostaví v lodičkách a preto je pochopiteľné, že zimné čižmy si musí prezuť. Žiaľ na tento moment mnohokrát organizátori plesov zabúdajú a tak sme svedkami „prezúvacích manévrov“ priamo pri šatni, čo nie je pre ženy veľmi dôstojná pozícia. Muži by takéto prezúvanie do lodičiek mali „kryť“ svojím telom a svoju dámu patrične podopierať…

Pán vedie svoju partnerku vždy po svojej pravej strane (ako spoločensky významnejšiu osobu). Po presune do tanečnej sály si usadáme k stolom. Najčastejšie ide o okrúhle stoly s vopred uvedeným zasadacím poriadkom (partnerka sedí po pravici partnera). Partner by mal čo najskôr nájsť správny stôl a pri ňom vyhľadať „stolovku“ (kartičku s menom), ktorá prináleží páru. Pred usadením k stolu by sme sa mali pozdraviť a predstaviť spolusediacim hosťom. Nezabúdame na správne podanie ruky, pri ktorom sa muž vždy musí postaviť (žena môže zostať sedieť). S predstavovaním by sme mali začať od najstaršej dámy, či páru s najvýznamnejším postavením (ak ho poznáme). Prichádzajúci muž sa predstaví najskôr prítomnej žene, potom jej predstaví svoju partnerku, ktorej sa zároveň predstaví muž sediaci vedľa prítomnej ženy a na záver si ruky podávajú obaja muži. V prípade, že muži sa poznajú a ich partnerky nie, môžu sa pozdraviť prví a potom predstavia svoje partnerky. Pri stole zväčša sedia striedavo muži a ženy a aj preto nezabúdame na konverzáciu aj s dámou sediacou po našej ľavici. Tému volíme nekonfliktnú, vyhýbame sa pokiaľ možno politike a intímnym témam.

Nakoľko ples je vynikajúcou príležitosťou na nadväzovanie nových spoločenských i pracovných známostí, nezabudnime si do obleku, či kabelky pribaliť aj naplnený vizitkár.

PRVÝ TANEC

Dávno sú preč časy, kedy dievčatá a dámy nosili v kabelke plesový tanečný poriadok, ale jedno sa nezmenilo stále. Prvý tanec patrí vždy vlastnej partnerke! Ak sa teda už vyberáme do tanca, najvhodnejšou príležitosťou je začať ihneď po skončení úvodného tanca predtanečníkov. Páni si nesmú pri povstaní od stola zabudnúť znova zapnúť sako.

Ak si chceme zatancovať aj s inou ženou, mali by sme zostať „verní“ dámam spolusediacim pri našom stole. Vyzvať do tanca ich však smieme len s povolením ich partnera. Všeobecne platí pravidlo, že ak niekto vyzve do tanca našu partnerku, potom aj my musíme poprosiť o tanec jeho partnerku.

Dámu pri tanci nedržíme za zadok (!), ale za lopatku. Muž vedie svoju partnerku pri tanci ladne a bez „násilia“, aby jej tanec bol príjemný. Dbáme na to, aby sme pri tanci nenarážali do ostatných tanečníkov.

OBČERSTVENIE

Pri bufetovom občerstvení by sme mali zachovať dekórum a nemali by sme ostatných čakajúcich predbiehať. Rovnako nie je vhodné si nakladať na tanier príliš veľa a všetko, čo je na pultoch. Radšej sa otočte ešte raz, ale nakladajte si striedmo. Veľkým nebezpečím je i alkohol. V dobrej nálade a pri množstve známych sa najmä do mužov zmestí viac pohárikov, ako by mali. Podgurážení plesoví virtuózi pospevujúci si pri bare nie sú najlepšou vizitkou svojich partneriek J.

ČOMU SA VYVAROVAŤ?

Páni by si nikdy nemali vyzliekať saká, či dať dole kravatu a dámy vyzúvať pod stolom lodičky. Rovnako aj kravata „na pol žrde“ s uvoľneným uzlom ani po polnoci nie je prípustná. Lakte by sme si nemali opierať o stôl ani pri jedle ani po ňom. Mobily a peňaženky rovnako nepatria na stôl. Z praktického dôvodu si radšej zoberte kartu, či papierové bankovky do vrecka, aby ste nemuseli riešiť problém s odkladaním všetkého obsahu vašich vreciek do partnerkinej pritenkej kabelky!

ODCHOD Z PLESU

Ideálny čas na odchod z plesu je medzi polnocou a druhou ráno. Neznamená to však, že ak je aj o pol tretej zábava v plnom prúde a cítite sa príjemne, musíte podľa bontónu domov. Aj preto je vhodné sledovať, či je v sále ešte dostatok ľudí. Ak už z plesu odišli dve tretiny hostí, je vhodnejšie sa postupne pripraviť na odchod.

Comments are closed.