Na návšteve: Froté papuče z hotela sú “in”…

móda muž ženaNávšteva známych, priateľov, kamarátov. Bežná spoločenská záležitosť, ktorá má tiež svoje nepísané pravidlá. Poďme sa teraz na ňu pozrieť trochu z blízka. Známy Vás aj s manželkou pozval na návštevu k nim domov. Oznámil Vám to osobne v dvojtýždňovom predstihu. Vy ste pozvanie na stretnutí prijali a termín ste si poznačili do diára. Váš budúci hostiteľ teda vie, že prídete a urobí všetko pre to, aby ste sa u neho cítili dobre. Medzitým Vám ochorie dieťa a Vaša manželka sa rozhodne návštevu „zrušiť“. Vy však takticky vyčkávate, či si to nerozmyslí a v deň návštevy sa ju snažíte ešte „spracovať“, že dieťa až také choré nie je a svokra ho na tých pár hodín povaruje… Bez úspechu. Dve hodiny pred termínom návštevy, teda napíšete známemu SMS, že neprídete, „lebo dieťa“!

ZLE, ZLE, ZLE!!!

Toto nie je ani slušné, ani fér, pokiaľ Vám do programu neskočilo nečakane niečo mimoriadne závažné. O chorobe Vášho dieťaťa ste totiž vedeli už niekoľko dní a napriek tomu nechať hostiteľa vychystať hostinu, upratať dom, rezervovať súkromný program len pre Vás, to je neprípustná chyba, ktorá sa môže odraziť na vašom ďalšom vzťahu.

Takže znova. Vaša situácia sa kvôli dieťaťu zmenila, viete to už tri dni pred návštevou, ale čakáte, či sa to náhodou nezlepší. OK. Čakajte, ale o riziku prípadného zrušenia návštevy ihneď informujte známeho. Neposielajte SMS, ale volajte. Aj známy Vás predsa slušne pozval osobne. Nie je to nič nezvyčajné a každý normálny človek to pochopí. Dokonca Vám možno navrhne, aby ste mu zavolali deň pred návštevou, či sa stav Vášho drobca už nezlepšil, čo by menilo situáciu.

Mimochodom, ak Vás pozvali na návštevu ako pár, stále to neznamená, že tam máte prísť aj s Vašimi troma deťmi. Závisí to predovšetkým od miery blízkosti vzťahu. Ak ide o rodinných známych, tak OK, ale ak Vás pozval Váš šéf z práce, vzdialený známy, radšej si možnosť návštevy s deťmi preverte. Nie je to nič neprirodzené.

Ak prichádzate na priateľskú návštevu k blízkym známym napr. v nedeľu popoludní ku kamarátovi aj s deťmi, netreba automaticky nosiť domácej pani kyticu. No, ak ju máte, nič nepokazíte. Skôr naopak. Zvykom býva neprísť naprázdno. Napečený domáci koláč, fľaška vína, bonboniéra, alebo aj kúpený krémeš sa určite na návšteve minú… Ak má hostiteľ deti, tak poteší aj drobná maškrta, alebo nejaká jednoduchá hračka, či balónik. Aj takýmto spôsobom dáva hosť svojmu hostiteľovi najavo, že si jeho „priazeň“ váži.

Nezabudnite na slušivé oblečenie. Ak idete k známym na grilovačku na chatu, tak tepláky ešte celkom ujdú. Ale na návštevu domov by ste sa mali obliecť trochu decentnejšie. Čím významnejší je dôvod pozvania, tým viac dbajte na úroveň oblečenia. Kým na bežnú rodinnú návštevu postačí aj tričko, či košeľa s džínsami, na nedeľný obed, či malú oslavu narodenín by som už volil aspoň sako (u mužov) a kokteilky (u žien). Samozrejme, ak Vás susedia pozvú len tak, na kávu a koláč, nebudete oblečení v slávnostnom obleku a večerných šatách…

Pozvanie sa vždy patrí prijať. Odmietnutie by znamenalo, že máte s hostiteľom problém. Nepísané pravidlá etikety odporúčajú maximálne pozvanie „oddialiť“ odložením na neskorší termín. Ak idete na návštevu, nikdy neprichádzajte skôr, ako Vám hostiteľ povedal. Mohli by ste ho dostať do nepríjemnej situácie. Sami to poznáte. 10 minút pred príchodom návštevy je Vaša manželka ešte v teplákoch a nenalíčená, a Vy na poslednú chvíľku ešte upratujete v obývačke a chystáte jednohubky. Aj preto je lepšie v takýchto prípadoch trochu meškať. Približne 15 minút. Verte, že domáci to ocení. Dáte tým čas hostiteľovi vydýchnuť zo stresu a jeho manželke nalíčiť sa J.

Ak ste hostiteľom, prvé čo po zvítaní sa vo dverách zvyčajne urobíte, ponúknete hosťom papuče. Väčšinou „fičia“ froté úlovky z hotelových sietí. V horšom prípade ikeácke papuče XXXL. Ak nás navštevuje blízky kamarát, či rodina, tak prosím. Ale ak doma hostíte svojho šéfa, dôležitého biznis partnera, či inú nie blízku osobu, tak ho po prečítaní tohto článku už nikdy nenúťte obuť si tie froté ťapky!!! (Aj ja ich mám doma, pozn. autora). V takýchto prípadoch je normálne nechať hosťa vojsť do Vášho príbytku vo svojej obuvi. Aby mu to nebolo nepríjemné, topánky (lodičky) si obujte aj Vy. Je to úplne normálne, ak ste ako hostitelia oblečení v gala, saku či kokteilových šatách. V takomto prípade by froté papuče pôsobili nemálo „kozmicky“.

Ak ste teda už hostí privítali, usadíte ich v obývačke, alebo v hale, či jedálni. Teda vo Vašom „VIP“ priestore. Už pred príchodom návštevy dbajte o to, aby sa z Vášho VIP priestoru hosť nepozeral na kopu nahádzaných šiat vo vedľajšej chodbe, či pootvorenej izbe. Aj to svedčí o Vašej úrovni a o tom, ako si svoju návštevu vážite.

Ak ste hostí usadili, ako prvé im ponúknite nápoje. Alko, nealko, kávu, čaj, ale hlavne pohár vody. Ak k Vám merali dlhšiu cestu, možno budú potrebovať aj na toaletu. Nie je nezdvorilé im povedať, kde ju nájdu. Častým zlozvykom hostiteľov je, že svojich hostí nechávajú sedieť samých, pokiaľ v kuchyni krájajú syr a klobásku. V takom prípade by s nimi mal sedieť aspoň Váš partner. Ak ste pozvali viacerých hostí (párov), ako hostiteľovi Vám prináleží predstaviť ich a uviesť konverzáciu. Klišé s počasím, či predvolebné prieskumy si radšej nechajte pre seba. Hosť sa cíti dobre, ak sa o neho zaujímate, ak ste zvedaví, čo má nové. Myslite na to, že podstatou návštevy ako sociálneho kontaktu nie je sa napiť a najesť, ale hlavne stráviť príjemné chvíle v kruhu ľudí, ktorých máte radi.

Aj hosť by mal byť na návšteve ohľaduplný. Nemal by hostiteľa preháňať spôsobom „…a inú horčicu doma nemáte?“, alebo „…je tá majonéza nízkotučná, lebo inú ja nejedávam?!“ Ak Vám aj jedlo nechutí skúste pochváliť aspoň jeden z chodov. Hostitelia si dali nemalú námahu a hostinu chystali kvôli Vám. Z pohľadu hosťa je prirodzené, že pochválite napr. obraz, čo visí na stene, alebo nábytok a interiérový dizajn. Alebo aspoň krásny výhľad z okna. Každá takáto poznámka hostiteľa „pohladí“.

Ak ste na návšteve s deťmi, sledujte čo robia a snažte sa ich ustrážiť „v norme“. Ani Vám by sa nepáčilo, keby si u Vás deti Vašich hostí robili z babičkinej urny samovar J a z Vašej sedačky „vychytávku od Picasasa.“ Deťúrence sú hravé a niekedy aj hlučné, ale ak sú príliš nevychované a robia na návšteve „ródeo“ bude to Vaša hanba a nie ich.

Aj Vám sa častokrát stáva, že sa návšteva u Vás nejako naťahuje a hostia nie a nie odísť? Nie ste prví, ani poslední. Niektorí ľudia skrátka nedokážu vycítiť kedy je správny čas „zdvihnúť kotvu“. Pozeranie sa na hodinky, či zívanie hostiteľa, by pre Vás mali byť dostatočným signálom, že už by ste mohli aj hádam odísť…

Pred záverom návštevy je slušné pochváliť domácu gazdinku za jej dobroty, hostiteľa za kvalitné víno, ktoré ponúkol a vyjadriť sa v takom zmysle, že najbližšie by ste svojich hostiteľov radi uvideli u Vás. Termín sa vtedy oznamovať nemusí.

Ak ste boli na návšteve u známych, ktorí Vás pozvali prvýkrát, nič nepokazíte, ak im po návrate domov ešte napíšete ďakovnú SMS-ku, že ste sa cítili výborne a tešíte sa na ďalšie osobné stretnutie u Vás.

Comments are closed.