Bláznivý Silvester, alebo ako “dožiť” do polnoci!

party-oslava

Silvester ako posledný deň v roku je naozaj bláznivý. Kým postarší už to vzdali a v papučiach doma čakajú, čo im ponúkne Markíza, Jojka, či verejnoprávna Jednotka, mladší sa snažia uniknúť realite. Aspoň na ten jeden deň! Iní trávia „Silvestra“ organizovane v plesových šatách na hotelovom parkete s ukrutne nudnou kapelou a dídžejom, ktorý tú Vašu nezahrá „ani bohovi“, tí odvážnejší utekajú do hôr na chatu a „pamätného“ Silvestra si určite pamätať nebudú. Vyparí sa im z hlavy s opicou rovnako, ako meno ich partnerky z izby na poschodí. Načo je vlastne tento deň, keď sa aj tak podaktorí triezvi Nového roka nedočkajú?! Ozaj a poznáte vôbec niekto „živého“ Silvestra (myslím okrem Ramba Rockyho), alebo len ten deň v kalendári…

Ako by sme sa teda mali na Silvestra správať na serióznom organizovanom podujatí a neprevrátiť etiketu hore nohami? A ako by sme mohli aj pri chatovom Silvestri zapôsobiť o trochu serióznejšie a zostať aspoň na akej-takej úrovni aj napriek zopár promile navyše?

Pred príchodom na večierok si overte „dress code“, aby ste nevyčnievali z davu nejakým nevhodným kúskom. Pokiaľ idete do lepšieho hotela, alebo na podujatie s účasťou VIP spoločnosti, najvhodnejším riešením je Formal Dress, prípadne Black Tie. Dámy koktejlky, alebo dvojdielne šaty, pančucháče a tmavé lodičky. Páni tmavý alebo čierny oblek, bielu košeľu a tmavú kravatu (Formal) prípadne čierny motýlik (Black Tie). K tomu samozrejme čierne topánky. Na menej formálneho Silvestra postačí aj oblek s košeľou a bez kravaty, alebo kombinácia sako, košeľa, nohavice. Nikdy prosím netestujte reakciu publika na svoj letný pieskový blejzer a biele mokasíny!!! Na chatu v horách samozrejme postačia aj džínsy s tričkom a sveter, prípadne nejaký vtipný kostým z požičovne.

Po príchode na miesto „párty“ sa s neznámymi najskôr zoznámime. Buď sa predstavujeme sami, alebo nás predstaví osoba, ktorá oboch pozná. Podľa pravidiel spoločenskej prednosti sa predstavujú muži ženám, mladší starším, prípadne podriadení nadriadeným. Najmä mužské osadenstvo sa snaží zoznamovanie spájať aj s bozkávaním nežnejšieho pohlavia, ale pozor (!), aj na onej chate v lese sme stále ľuďmi a muži džentlmenmi, alebo „sedlákmi“.  Bozkávanie na ústa je prijateľné (s prihliadnutím na okolnosti Silvestra) až po polnoci. Na líca pri zoznamovaní ženu smieme pobozkať až potom, ako bozk iniciuje sama. Je na Vás chlapi, ktorú alternatívu svojho Ja chcete prítomným devám a ženám predstaviť…

Po predstavení sa v užšom kolektíve by bolo hanbou po pol hodine (a po štvrtom poháriku Jägermeistra) sa pýtať opäť na meno. Skúste si ich teda zafixovať. Aspoň prísediacich pri stole. V prípade väčšej skupiny nie je hanbou si meno ozrejmiť otázkou – „My sme sa už predstavovali?“, alebo spýtať sa blízkeho známeho na meno onej osoby.

Pohárik na privítanie, čaša sektu alebo vína sú na úvod OK, ale dajte svojej radosti z množstva prítomného alkoholu náhubok aspoň, kým sa poriadne nenajete. Hádam nechcete byť prvým a posledným, na kom sa budú všetci smiať až do ďalšieho roka.

Jedlo, ak je už pripravené, nehltajte ako zmyslov zbavený. Myslite aj na to, že je aj pre druhých. Poobzerajte sa, koľko je mís na stole a koľko stoličiek k nim prislúcha. Ujesť sa patrí primerane. Ak sa chystáte niekam s partiou na chatu, je slušné sa s prípravou jedla a investíciou do nej podeliť. Spýtajte sa, čo by bolo vhodné doniesť, chlieb, klobásky, šunku, alebo ingrediencie na zemiakový šalát.

V hoteli, či na inom organizovanom silvestrovskom večierku je najskôr večera, po nej krátky úvodný program, alebo vystúpenie umelca, tanečníka, či speváka. Potom už nasleduje prvé tanečné kolo. Džentlmeni by mali vedieť, že prvý tanec patrí svojej partnerke. Až potom môžeme prípadne povykrúcať aj partnerky svojich známych a priateľov. Obscénnemu obchytkávaniu, francúzskym bozkom a sexuálnym hrátkam na verejnosti sa aj napriek povolenej uzde a kravate radšej vyhýbajme.

Osobitným prípadom stojacim za zmienku, je snaha presvedčiť kapelu, či dídžeja, aby zahrali tú „našu“. Ak sme na serióznej akcii, takéto „zasahovanie“ do hudobného repertoáru nie je vhodné. Ak ste na chalupe, či na chate, kamarát Vám hádam tú „Vašu“ zahrá…

Ak vidíme, že niekto z našich to už s pitím nezvláda, nesnažíme sa ho doraziť posledným koňačikom, ale radšej mu ponúkneme vodu, aby „dožil“ do polnoci :-).

Ak sa už blíži tá chvíľa, na ktorú všetci čakáme strávme ju v spoločnosti partnerky, či najbližších a nie s okatou recepčnou, alebo kamarátmi z „mokrej štvrte“. Aj prvý novoročný prípitok by mal patriť tej našej (nášmu). S polnocou neprichádza len Nový rok, ale ja najrizikovejšia časť Silvestrovskej oslavy – strieľajúce sekty a petardy. Ak práve nemáte osemnásť a neslávite prvého Silvestra na „slobode“ bez rodičov, nemierte „šampanským“ na každého, kto Vám padne do oka. Mimochodom, someliéri by Vám vysvetlili, že sekt sa nestrieľa, ale nechá len jemne „vysyčať“ pri vyťahovaní zátky. Silvester však „povoľuje“ aj streľbu, ale mimo davy ľudí.

Z akcie sa nesnažte odchádzať poslední a po dopití až poslednej fľašky vodky. Všímajte si, ako sa sála vyprázdňuje a snažte sa zostať v zlatom priemere odchádzajúcich hostí. Na chate samozrejme posledný sfúkne sviečky a pozlieva víno, aby zostalo aj na zajtra…

Veselého Silvestra!

Comments are closed.